به زودی محصولات مربوط به شب یلدا و سال نو میلادی در فروشگاه قرار میگیرد

 

شب یلدا :

شب یَلدا یا شب چلّه یکی از کهن‌ترین جشنهای ایرانی است. در این جشن، طی شدن بلندترین شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها در نیم کره ای شمالی که مصادف با انقلاب زمستانی است، گرامی داشته می‌شود.

یلدا به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روزپاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روززمستان) گفته می‌شود. خانواده‌های ایرانی در شب یلدا، معمولاً شامی فاخر و همچنین انواع میوه‌ها و رایج‌تر از همه هندوانه وانار را مهیا و دور هم سرو می‌کنند. پس از سرو تنقلات قصه‌گویی بزرگان خانواده برای دیگر اعضای فامیل و همچنین فال‌گیری بادیوان حافظ رایج است

 

 

سال نو میلادی :

در کشورهایی که از گاه‌شمار (تقویم) میلادی استفاده میکنند، سال نو معمولاً در اول ژانویه برگزار میگردد. راسته ماه‌ها در گاه‌شمار رومی، از زمان پادشاه نوما پومپیلیوس در حدود ۷۰۰ پیش از میلاد، از ژانویه تا دسامبر میباشد. در حال حاضر، جشن گرفتن سال نو یکی از بزرگترین رویدادهای جهانی میباشد. در شب ۳۱ دسامبر هر سال، آخرین روز یک سال میلادی و روز قبل ازروز سال نو در بسیاری از کشورهای جهان، عموماًقاره های اروپا وامریکا واسترالیا و بخش‌هایی ازآسیا وآفریقا مراسم سال نو برگزار میشود. درفرهنگ جدید غرب این روز با گردهمایی‌هایی در مجالس و مهمانی‌ها برگزار میشود که انتقال سال را ساعت ۱۲:۰۰ شب جشن می‌گیرند.

بسیاری از فرهنگ‌ها در این شب ازآتش بازی و دیگر روش‌های پرصدا برای جشن گرفتن استفاده می‌کنند. شب سال نو به صورت جهانی مطابق با تولدمسیح یا عرف‌نامه پس ازمیلاد در کشورهای مسیحی و حتی غیر مسیحی در ۳۱ دسامبر برپا میشود. شب سال نو همچنین به عنوان هفتمین روزکریسمس درمسیحیت غربی شناخته میشود.

 

مطالب فوق برگرفته از وبسایت wikipedia میباشد