۷ راهکار برای بزرگتر نشان دادن فضای منزل:

طراحی داخلی منازل و شیوه چیدمان اثاثیه همواره یکی از دغدغه های ساکنین است. این که چگونه فضای داخلی منزل خود را چیدمان کنیم تا تمامی وسایلمان جا شود و یا اینکه چگونه چیدمان وسایل خود را تغییر دهیم تا خانه بزرگتر دیده شود. تمامی افراد در طول سکونت در منزل خود به دفعات دکوراسیون منزل را عوض کرده اند و برای چیدمان مجدد وسایل استراتژی مختلفی را انتخاب نموده اند. اما تا چه میزان به خواسته خود دست یافته اند؟ در ادامه طرح و ساخت مان ساز نکاتی که به بزرگتر شدن فضای منزل کمک می نماید را توضیح می دهد.

۱.استفاده از آینه

آینه ها یکی از بهترین مواد مصرفی داخل ساختمان هستند. حتی در تاریخ معماری داخلی ایران اگر نگاهی بیندازیم می بینیم که آینه به عنوان یک متریال دکوراتیو و زینتی کاربرد فراوانی داشته است. امروزه با پیشرفت صنعت و گسترش تکنولوژی تنوع رنگ و طرح آینه ها گستردگی فراوانی یافته است.
مکان هایی که برای بکاربردن آینه ها مناسب تر می باشند، اتاق خواب، نزدیک به درب ورودی، راهرو ها و سالن پذیرایی می باشد.
یک آینه سایز بزرگ، فضای شما را بازتر نشان خواهد داد؛ آینه با انعکاس فضا در خود، درواقع فضای شما را دوبرابر خواهد نمود.

۲. استفاده از نور طبیعی

هر چقدر نورگیر خانه بیشتر باشد و نور طبیعی بیشتری وارد خانه شود،فضای خانه بزرگتر و دلباز تر نشان داده خواهد شود. برای دریافت نور طبیعی بیشتر، از پرده های نازک استفاده نمایید. و در صورتی که نمای پنجره زیبا نیست از گلدان می توانید استفاده نمایید.
هنگامی که نور طبیعی کافی نیست، می توانید از روشنایی هایی نظیر ال ای دی و پروژکتورها برای روشن کردن بهره ببرید. هر چقدر منزل شما روشن تر باشد، بزرگتر به چشم می آید.

۳.استفاده از رنگ های روشن

بکارگیری رنگهای روشن و براق، باعث انعکاس نور در فضا می شود و فضا را بزرگتر نشان می دهد. اما در کنار رنگ های معمول سفید و کرم برای جذاب تر شدن دکوراسیون منزل از رنگ هایی مانند آبی روشن و یا سبز روشن نیز می توانید استفاده نمایید تا فضایی دل انگیز برای خود ایجاد کنید.
نکته اینجاست که استفاده از اشیای همرنگ محیط را در هماهنگی نشان می دهد، بنابراین سعی کنید مبلمان منزل را همرنگ و یا در طیف رنگ های نزدیک با رنگ دیوار انتخاب نمایید.

7 راهکار برای بزرگتر نشان دادن فضای منزل

۷ راهکار برای بزرگتر نشان دادن فضای منزل

۴.طرح های ساده انتخاب نمایید.

هنگام انتخاب کاغذ دیواری و فرش برای فضای کوچک،از خرید طرح های شلوغ دوری کنید. طرح های پیچیده و پرنقش، فضای منزل را کوچک تر جلوه می دهند. برای بیشتر نشان دادن ارتفاع دیوار، می توانید از کاغذ دیواری با طرح عمودی استفاده کنید.

7 راهکار برای بزرگ7 راهکار برای بزرگتر نشان دادن فضای منزلتر نشان دادن فضای منزل

۷ راهکار برای بزرگتر نشان دادن فضای منزل

۵. بکارگیری وسایل چند منظوره

اگر فضای کافی در منزل خود ندارید، در هنگام انتخاب مبلمان می توانید وسایلی را در نظر بگیرید که به چند منظور استفاده می شوند. به طور مثال میز ناهارخوری تاشو، میز جلو مبلی همراه با کشو، میز عسلی که می تواند به جای صندلی بکار رود، مواردی از این قبیل می باشند.

۶. وسایل بزرگ را در حاشیه قرار دهید.

با قرار دادن مبلمان بزرگ در کنار دیوارها و ایجاد امکان تردد در منزل به راحتی فضای منزل را بزرگتر نشان دهید.
مبلمان بزرگ اگر در وسط خانه قرار بگیرند خواه ناخواه خانه را کوچکتر نشان می دهند.

۷. توجه به ابعاد

اثاثیه منزل را با توجه به فضایی که در اختیار دارید انتخاب نمایید. اگر مبلمان شما بسیار حجیم باشد در فضای خانه کوچک بسیار بی تناسب به نظر می رسد.

7 راهکار برای بزرگتر نشان دادن فضای منزل

۷ راهکار برای بزرگتر نشان دادن فضای منزل

مطلب فوق برگرفته از وبسایت maansaaz  میباشد

 

تاثیر زیبایی و دکوراسیون خانه و آشپزخانه در زندگی:

 

ملزومات آشپزخانه‌ها فقط کارایی بهتری ندارند،تاثیر آشپزخانه در زیبایی خانه بلکه صیقلی‌تر نیز شده‌اند و عناصر زیبایی‌شناسانه زیادی به آن‌ها اضافه شده‌اند، به گونه‌ای که فقط نگاه کردن به آن‌ها نیز لذت‌بخش است.

تاثیر آشپزخانه در زیبایی خانه

اولین چیزی که در مورد آشپزخانه مورد توجه قرار می گیرد است که اساساً آشپزخانه در کجای خانه واقع شده است. در مفاهیم فنگ شویی  نباید آشپزخانه در شمال، شمال شرق، یا شمال غرب خانه باشد. زیرا بنابر افسانه های باستانی این بخش آب با طبیعت آتشین پخت و پز در تضاد کامل است. شاید همیشه آنقدر قدرت انتخاب نداشته باشیم که جای هر یک از اتاق های خانه را انتخاب کنیم، اما اگر در حال ساخت خانه ای جدید هستید و یا قصد بازسازی خانه قدیمی خود را دارید، بهترین حالت آن است که آشپزخانه را در قسمت انتهایی خانه خود قرار بدهید. به این معنا که اگر یک خط فرضی در وسط خانه بکشیم آشپزخانه در قسمت انتهایی و به دور از خط فرضی مرکزی واقع شده باشد.بهتر است زمانی که فرد وارد خانه می شود یک مرتبه آشپزخانه جلوی چشمش نباشد. این مسئله هم مهمانان و هم اعضای خانه را به پرخوری ترغیب می کند.اما اگر حق انتخاب ندارید و آشپزخانه در جلوی روی شما قرار گرفته، چند تکنیک وجود دارد که به واسطه آن می توانید توجه افراد را از آن منحرف کنید. از این فرصت برای به کار گیری خلاقیت بیشتر استفاده کنید، به عنوان مثال می توانید از پرده یا لووردراپه استفاه کنید. یک روش دیگر آن است که در طرف مخالف آشپزخانه یک وسیله دکوری جذاب بگذارید تا حواس کسی که وارد خانه می شود به آن جلب شود.

محل قرار گرفتن آشپزخانه در خانه روی زندگی افراد خانواده تأثیر دارد.

اگر آشپزخانه در بیرون از در ورودی و در راهرو باشد احتمالاً ساکنین بیرون از خانه غذا می خورند. اگر به وضوح از راهرو دیده شود یا در واقع هنگام ورود به خانه یک راست وارد آشپزخانه می شوید بنابر این هنگام رسیدن به خانه بر روی غذا متمرکز می شوید.

  • رنگ در آشپزخانه

آشپزخانه یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر خانه است که فعالیت‌های بسیاری در آن انجام می‌شود. بنابراین، با اطمینان خاطر می‌توانید از رنگ‌های روشن و درخشان که احساس انرژی را با خود به همراه می‌آورند، در آن استفاده کنید. اگر علاقه‌مند نیستید که از چندرنگ بر روی هر یک از دیوارها بهره ببرید، تنها یک رنگ را به کار برید. بااین‌همه، استفاده از چندرنگ، آنجا که تقابل‌هایی میان رنگ‌ها پدید آید، می‌تواند منظره آشپزخانه را مدرن کند.

  • جلوه‌های رنگین

رنگ‌های نارنجی، قرمز، زرد و سبز، حس زنده‌بودن و شکوه را برای این آشپزخانه به ارمغان آورده‌اند. این حس حاصل تقابل رنگ‌های دیوارها و وسایل است. هرگاه احساس کنید که نیاز به روحی جدید در آشپزخانه دارید، به‌آسانی می‌توانید برخی از خرده وسایل را عوض کنید و به‌جای آن‌ها جایگزین‌هایی بارنگ جدید تهیه کنید.

  • رنگ‌آمیزی

برخی از شما ممکن است به طرح‌های چهارخانه یا راه‌راه بر روی دیوارهای آشپزخانه علاقه داشته باشید. گهگاه می‌توان چنین طرح‌هایی را از میان کاغذهای دیواری یافت. اما اگر طرح دلخواه خود را نیافتید، ناامید نشوید. خودتان دست‌به‌کار شوید و الگوی موردنظر را پدیدآورید.

▪ نخست کل دیوارها را به رنگ سفید یا کرم بسیار روشن درآورید. دقت کنید که زیرسازی رنگ‌ها به‌درستی صورت گیرد و سطح دیوار صاف و یکدست باشد. سپس، نوارهای باریکی از کاغذ تهیه کنید و درون آن‌ها را با تیغ ببرید.
▪ این نوارها را بر روی دیوارها قرار دهید و درونشان را رنگ‌آمیزی کنید. مثلاً اگر زمینه اصلی کرم‌رنگ است، می‌توانید برای نوارها از رنگ سفید استفاده کنید.
▪ پس‌ازاین‌که رنگ خشک شد، نوارها را به‌صورت افقی قرار دهید تا خطوط افقی را نیز بر روی دیوار پدیدآورید. برای این‌که خطوط صاف و موازی باشند، دقت بسیاری لازم است. برای این منظور، می‌توانید مثلاً برای کشیدن خطوط عمودی، بالا و پایین دیوار را به فاصله‌های ۱۰ سانتی‌متری علامت‌گذاری کنید تا بتوانید نوارها را دقیقاً موازی هم قرار دهید.

  • سادگی و پاکی

اگر سراسر آشپزخانه سفید باشد، احساس خواهید کرد که در بیمارستان هستید. ازاین‌رو، برای جلوگیری از سادگی بیش‌ازحد، رنگ‌هایی را نیز به طرح خود بیفزایید.

  • کف درخشان

تهیه کف‌پوشی جدید برای آشپزخانه می‌تواند هزینه‌بر باشد. ازاین‌رو خودتان می‌توانید بارنگ و سپس براق کردن کفپوش، جلوهای نو پدیدآورید. تقابل این دورنگ در تصویر بسیار دل‌نشین است. پس از خشک شدن رنگ، پوششی برای براق کردن بر روی کفپوش استفاده‌شده است.

  • آبی آشپزخانه

بارنگ‌ها و شیوه‌ها و طرح‌های مختلف رنگ‌آمیزی، جذابیت را برای آشپزخانه خود به ارمغان آورید. یکی از رنگ‌های جذاب در آشپزخانه، رنگ آبی است. کاشی‌های آبی نیز می‌توانند همین جلوه را پدیدآورند. اگر درزمینهٔ اصلی رنگ دیوارها یا کاشی‌ها، طرح‌ها و خطوطی نیز دیده شود، بر جذابیت فضا افزوده می‌شود. ازاین‌رو، سعی کنید طرحی را برگزینید که بافت آن نیز به دل‌نشین کردن فضا کمک کند.

  • صورتی زیبا

اگرچه در بسیاری از آشپزخانه‌ها «صورتی» رنگ متعارف و معمول نیست، اما استفاده از آن در زیبا کردن طرح می‌تواند بسیار سودمند باشد. این رنگ محیط را گرم و دوستانه می‌کند و باهم آیی آن با سفید و خاکستری جلوه آشپزخانه را امروزی می‌کند. البته صورتی را می‌توان با طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها به کاربرد که هر یک احساس و حال و هوایی متفاوت را پدید می‌آورند.

  • بوفه و کابینت

وجود بوفه‌های جادار مهم‌ترین نکته در تاثیر آشپزخانه در زیبایی خانه است ; یعنی جایی برای قرار دادن وسایل و مواد غذایی فاسد نشدنی. در بوفه‌ها و کابینت می‌توانید قوطی‌های کنسرو و خرده‌ریزه‌ای آشپزخانه را قرار دهید تا بدین ترتیب، محیط شلوغ و آشفته به نظر نرسد. به‌هرروی، مهم‌تر آن است که بتوانید هر وسیله‌ای را که بدان نیاز دارید، به‌سرعت پیدا کنید و از آن استفاده نمایید. روی قفسه‌ها و لبه کابینت نیز فضای مفیدی است که در صورت داشتن ایده، به‌خوبی می‌توان از آن استفاده کرد. از یک‌سو، می‌توانید برخی وسایل تزیینی یا گلدانی از گل را بر روی آن قرار دهید تا از این طریق جلوه آشپزخانه زیباتر شود.
از سوی دیگر، روی کابینت فضای مناسبی را برای قرار دادن برخی وسایل کاربردی که نمای مطلوبی نیز دارند، در اختیار می‌نهد. مثلاً، می‌توانید ما کروفر یا آبمیوه گیری خود را آنجا بگذارید. به‌هرتقدیر، استفاده از چنین فضاهایی در آشپزخانه از گذشته دور مرسوم بوده است، هرچند در سال‌های اخیر، جلوه آن مدرن‌تر و کاربرد آن سودمندتر شده است. به نظر میرسد که مناسب و جادار بودن بوفه‌ها و کابینت امروزه بیش از گذشته است، زیرا درآپارتمانهای شهری داشتن چنین فضاهایی برای هر آشپزخانه‌ای موهبتی به شمار می‌رود.

مطالب برگرفته شده از وبسایت مسکن کیان است